Information från GSS Styrelse angående Coronaviruset och simträningen
Nedan gäller per 14 mars och
justeras vartefter eventuella ändringar sker i rekommendationerna och/eller i
klubbens beslut kring träningsverksamheten.
GSS följer Riksidrottsförbundets och Simförbundets riktlinjer kring
coronaviruset och även rådande samhällsrekommendation, det vill säga Folkhälsomyndighetens råd till
förskolor och skolor samt råd från sjukvården och myndigheter.
Detta innebär att träningsverksamheten tillsvidare fortsätter som vanligt.
GSS utgångspunkt är alltså att den som är frisk kan delta i vår verksamhet och träna som vanligt. Ledare, barn- och ungdomar ska dock vara uppmärksamma på symtom, även lindriga, på luftvägsinfektion som hosta, andningssvårigheter eller feber. Vid uppvisande av sådana symtom ska man vara hemma. Uppmaningen att avstå sociala kontakter som riskerar att sprida smitta gäller alla med symtom på luftvägsinfektion, även då symptomen är lindriga. Det är viktigt att som ledare och förälder vara uppmärksam på att barn och ungdomar kan vara smittbärare i vad de själva upplever som en vanlig förkylning. God handhygien innan och efter träningar är ett krav i träningsverksamheten.
GSS följer utvecklingen och kan med kort varsel fatta nya beslut baserad på information från myndigheter, Riksidrottsförbundet och Simförbundet. Vi ber er därför vara uppmärksamma på mail som kommer från GSS. Träningar kan komma att ställas in med kort varsel om tränare blir sjuka. Vi kommer att göra vårt bästa för att meddela berörda simmare när så eventuellt sker.
Vid frågor kontakta Ordförande Lotta Wiker eller Vice Ordförande Maria Ekström på [email protected]
Med vänliga hälsningar,
GSS Styrelse
För ytterligare information
hänvisar vi till:
https://www.svensksimidrott.se/Nyheter/hallkollpa/riktlinjerfordeltagandeidistriktochforeningarsarrangemangochverksamhet
https://www.rf.se/coronavirusetochidrottsrorelsen/
https://www.svensksimidrott.se/Nyheter/simforbundet/nyheterfranssf/coronavirusochsimbassanger



