Som många av er kanske redan sett, har Mitt i Värmdö uppmärksammat den situation som påverkar Gustavsbergs Simsällskaps verksamhet.
Du kan läsa artikeln här: Länk till Mitt i Värmdö, vecka 45
Vi i GSS arbetar varje dag för att ge barn och ungdomar en trygg, rolig och utvecklande simträning. Tyvärr påverkas verksamheten just nu av beslut och förutsättningar som ligger utanför vår kontroll. Det handlar främst om att få tillgång till fler träningstimmar, för att både kunna utöka antalet timmar för de som tränar idag, men även för att utöka antalet grupper och kunna ta in de som står på kö.
Vi vet att många av er — både föräldrar till aktiva simmare och ni som står i kö till klubben — känner frustration över situationen. Det gör vi också.
Vill du göra din röst hörd?
Som engagerad vårdnadshavare eller invånare i Värmdö kan du mejla:
Det är viktigt att beslutsfattarna får veta hur deras beslut påverkar barn och ungdomars möjlighet till simning, rörelse och gemenskap. Vi uppmanar till att skriva och förmedla oron över förutsättningarna där klubben får för få träningstimmar.
Vi i GSS fortsätter driva frågan med fokus på barnens bästa – och vi uppskattar ert stöd, engagemang och tålamod under tiden.
💦 Tillsammans är vi GSS – och tillsammans står vi upp för simningen i Värmdö!
Med vänliga hälsningar,
Gustavsbergs Simsällskap (GSS)
www.gss.nu