Resultat
Gurrasimmet
Arrangör:
Plats: Gustavsbergsbadet Gustavsbergs Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 26 maj 2019 till den 26 maj 2019
Gren 1, 200m Frisim Damer 11-12 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Rebecka Barkvall 2007 Danderyds Simförening 2:33.21
50m: 34.85
100m: 1:13.93
(39.08)
150m: 1:54.01
(40.08)
200m: 2:33.21
(39.20)
2 Isabelle Sandström 2007 Gustavsbergs Simsällskap 2:43.91 +10.70
50m: 36.07
100m: 1:18.41
(42.34)
150m: 2:02.97
(44.56)
200m: 2:43.91
(40.94)
3 Isabelle Nilsson 2008 Danderyds Simförening 2:47.62 +14.41
50m: 38.15
100m: 1:22.01
(43.86)
150m: 2:07.83
(45.82)
200m: 2:47.62
(39.79)
4 Sofia Sundström Curstedt 2008 Danderyds Simförening 2:49.96 +16.75
50m: 38.25
100m: 1:22.35
(44.10)
150m: 2:08.75
(46.40)
200m: 2:49.96
(41.21)
5 Liv Öhrman 2007 Skuru Idrottsklubb 2:58.34 +25.13
50m: 39.75
100m: 1:27.11
(47.36)
150m: 2:14.34
(47.23)
200m: 2:58.34
(44.00)
6 Natalie Donoso Hammar 2008 Danderyds Simförening 3:02.08 +28.87
50m: 38.53
100m: 1:25.12
(46.59)
150m: 2:14.59
(49.47)
200m: 3:02.08
(47.49)
7 Sofia Glifberg 2008 Lidingö Simklubb 3:04.83 +31.62
50m: 40.97
100m: 1:28.13
(47.16)
150m: 2:17.28
(49.15)
200m: 3:04.83
(47.55)
8 Denise Sörnäs 2007 Skuru Idrottsklubb 3:11.12 +37.91
50m: 41.98
100m: 1:31.33
(49.35)
150m: 2:22.42
(51.09)
200m: 3:11.12
(48.70)
9 Micaela Donoso Hammar 2008 Danderyds Simförening 3:11.50 +38.29
50m: 40.48
100m: 1:29.47
(48.99)
150m: 2:20.98
(51.51)
200m: 3:11.50
(50.52)
10 Annie Harjamäki 2007 Lindesbergs Simsällskap 3:16.35 +43.14
50m: 44.78
100m: 1:35.58
(50.80)
150m: 1:55.05
(19.47)
200m: 3:16.35
(1:21.30)
Grenen officiell:  2019-05-26 09:33:27
Gren 1, 200m Frisim Damer 13-14 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Klara Klingberg 2006 Lidingö Simklubb 2:23.47
50m: 33.02
100m: 1:08.62
(35.60)
150m: 1:46.67
(38.05)
200m: 2:23.47
(36.80)
2 Malva Eriksson 2006 Gustavsbergs Simsällskap 2:24.45 +0.98
50m: 33.53
100m: 1:10.38
(36.85)
150m: 1:47.79
(37.41)
200m: 2:24.45
(36.66)
3 Felicia Malkan-Juvelin 2005 Danderyds Simförening 2:26.81 +3.34
50m: 32.38
100m: 1:09.88
(37.50)
150m: 1:49.26
(39.38)
200m: 2:26.81
(37.55)
4 Filippa Bonorden 2005 Danderyds Simförening 2:27.03 +3.56
50m: 34.10
100m: 1:11.52
(37.42)
150m: 1:50.01
(38.49)
200m: 2:27.03
(37.02)
4 Ida Herold 2005 Lidingö Simklubb 2:27.03 +3.56
50m: 37.46
100m: 1:22.43
(44.97)
150m: 2:10.97
(48.54)
200m: 2:27.03
(16.06)
6 Elsa Ekenbäck 2006 Danderyds Simförening 2:29.76 +6.29
50m: 34.70
100m: 1:13.05
(38.35)
150m: 1:52.13
(39.08)
200m: 2:29.76
(37.63)
7 Ebba Rosander 2005 Danderyds Simförening 2:33.06 +9.59
50m: 36.13
100m: 1:15.30
(39.17)
150m: 1:55.05
(39.75)
200m: 2:33.06
(38.01)
8 Agnes Arver 2006 Danderyds Simförening 2:33.84 +10.37
50m: 36.59
100m: 1:21.24
(44.65)
150m: 2:07.76
(46.52)
200m: 2:33.84
(26.08)
9 Ellie Söderholm 2005 Täby Sim 2:49.17 +25.70
50m: 37.49
100m: 1:21.68
(44.19)
150m: 2:07.77
(46.09)
200m: 2:49.17
(41.40)
10 Laura Midby 2006 Saltsjöbadens Idrottsförening 2:52.90 +29.43
50m: 39.37
100m: 1:25.01
(45.64)
150m: 2:11.68
(46.67)
200m: 2:52.90
(41.22)
Grenen officiell:  2019-05-26 09:33:27
Gren 1, 200m Frisim Damer 15-16 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Elise Tegin 2004 Lindesbergs Simsällskap 2:18.59
50m: 32.03
100m: 1:08.21
(36.18)
150m: 1:44.77
(36.56)
200m: 2:18.59
(33.82)
2 Hanna Carlberg 2003 Lidingö Simklubb 2:25.14 +6.55
50m: 33.57
100m: 1:10.69
(37.12)
150m: 1:48.89
(38.20)
200m: 2:25.14
(36.25)
3 Ella Wahlman 2003 Lidingö Simklubb 2:27.38 +8.79
50m: 33.01
100m: 1:10.86
(37.85)
150m: 1:49.84
(38.98)
200m: 2:27.38
(37.54)
4 Cornelia Dahlén 2004 Saltsjöbadens Idrottsförening 2:33.84 +15.25
50m: 35.41
100m: 1:14.97
(39.56)
150m: 1:54.84
(39.87)
200m: 2:33.84
(39.00)
5 Beata Liljeberg 2003 Lidingö Simklubb 2:36.45 +17.86
50m: 34.06
100m: 1:15.01
(40.95)
150m: 1:56.16
(41.15)
200m: 2:36.45
(40.29)
Grenen officiell:  2019-05-26 09:33:27
Gren 2, 200m Frisim Herrar 10 och yngre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Nils Ekengren 2010 Skuru Idrottsklubb 4:15.03
50m: 54.05
100m: 2:02.42
(1:08.37)
150m: 3:10.20
(1:07.78)
200m: 4:15.03
(1:04.83)
Grenen officiell:  2019-05-26 09:41:15
Gren 2, 200m Frisim Herrar 11-12 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 William Lagerlöf 2007 Danderyds Simförening 2:32.41
50m: 34.04
100m: 1:14.07
(40.03)
150m: 1:56.12
(42.05)
200m: 2:32.41
(36.29)
2 Erik Rosander 2007 Danderyds Simförening 2:47.54 +15.13
50m: 38.86
100m: 1:23.03
(44.17)
150m: 2:06.49
(43.46)
200m: 2:47.54
(41.05)
3 Raoul Eneskjöld 2007 Saltsjöbadens Idrottsförening 3:08.65 +36.24
50m: 38.76
100m: 1:26.75
(47.99)
150m: 2:18.53
(51.78)
200m: 3:08.65
(50.12)
Grenen officiell:  2019-05-26 09:41:15
Gren 2, 200m Frisim Herrar 13-14 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Axel Gustavsson 2005 Lidingö Simklubb 2:14.07
50m: 30.77
100m: 1:04.52
(33.75)
150m: 1:39.63
(35.11)
200m: 2:14.07
(34.44)
2 Erik Sundström Curstedt 2005 Danderyds Simförening 2:17.73 +3.66
50m: 31.51
100m: 1:06.36
(34.85)
150m: 1:42.55
(36.19)
200m: 2:17.73
(35.18)
3 Martin Gertz 2005 Lidingö Simklubb 2:21.05 +6.98
50m: 32.75
100m: 1:08.89
(36.14)
150m: 1:45.00
(36.11)
200m: 2:21.05
(36.05)
4 Melvin Rinaldo 2005 Gustavsbergs Simsällskap 2:23.14 +9.07
50m: 33.44
100m: 1:09.97
(36.53)
150m: 1:47.33
(37.36)
200m: 2:23.14
(35.81)
5 Adam Joseph Michel 2006 Lidingö Simklubb 2:32.47 +18.40
50m: 33.84
100m: 1:13.37
(39.53)
150m: 1:53.75
(40.38)
200m: 2:32.47
(38.72)
6 Maxim Jelagin 2005 Lidingö Simklubb 2:32.69 +18.62
50m: 33.98
100m: 1:13.09
(39.11)
150m: 1:53.36
(40.27)
200m: 2:32.69
(39.33)
7 Eskil Bränström 2006 Skuru Idrottsklubb 2:37.41 +23.34
50m: 35.88
100m: 1:16.56
(40.68)
150m: 1:58.36
(41.80)
200m: 2:37.41
(39.05)
8 Filip Norlin 2005 Täby Sim 2:40.06 +25.99
50m: 35.64
100m: 1:16.85
(41.21)
150m: 1:58.34
(41.49)
200m: 2:40.06
(41.72)
9 Arvid Thoresson 2005 Täby Sim 2:47.29 +33.22
50m: 36.28
100m: 1:18.45
(42.17)
150m: 2:03.15
(44.70)
200m: 2:47.29
(44.14)
10 Kevin Lenstad 2005 Täby Sim 2:48.71 +34.64
50m: 38.77
100m: 1:22.52
(43.75)
150m: 2:06.34
(43.82)
200m: 2:48.71
(42.37)
11 Ludvig Aronsson 2005 Lidingö Simklubb 2:54.25 +40.18
50m: 39.40
100m: 1:24.84
(45.44)
150m: 2:12.03
(47.19)
200m: 2:54.25
(42.22)
12 Vilmer Sundman 2006 Danderyds Simförening 2:58.53 +44.46
50m: 40.71
100m: 1:26.70
(45.99)
150m: 2:13.81
(47.11)
200m: 2:58.53
(44.72)
13 Axel Johansson 2005 Lidingö Simklubb 2:58.89 +44.82
50m: 36.93
100m: 1:20.49
(43.56)
150m: 2:08.35
(47.86)
200m: 2:58.89
(50.54)
- Stanislav Shabaltas 2005 Täby Sim DNS
Grenen officiell:  2019-05-26 09:41:15
Gren 2, 200m Frisim Herrar 15-16 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Ted Wiker 2004 Gustavsbergs Simsällskap 2:06.40
50m: 28.83
100m: 1:00.69
(31.86)
150m: 1:33.61
(32.92)
200m: 2:06.40
(32.79)
2 Morten Brattgård 2004 Gustavsbergs Simsällskap 2:13.54 +7.14
50m: 30.75
100m: 1:04.43
(33.68)
150m: 1:39.40
(34.97)
200m: 2:13.54
(34.14)
3 Victor Karell 2003 Norrtälje Simklubb 2:15.69 +9.29
50m: 29.51
100m: 1:03.49
(33.98)
150m: 1:39.74
(36.25)
200m: 2:15.69
(35.95)
4 Max Eriksson 2003 Gustavsbergs Simsällskap 2:23.75 +17.35
50m: 33.70
100m: 1:10.41
(36.71)
150m: 1:46.40
(35.99)
200m: 2:23.75
(37.35)
5 Leo Trolin 2003 Hellas Simklubb 2:45.99 +39.59
50m: 36.23
100m: 1:17.32
(41.09)
150m: 2:01.58
(44.26)
200m: 2:45.99
(44.41)
Grenen officiell:  2019-05-26 09:41:15
Gren 2, 200m Frisim Herrar 17 och äldre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Johan Sundström Curstedt 2002 Danderyds Simförening 2:12.48
50m: 29.60
100m: 1:03.52
(33.92)
150m: 1:37.87
(34.35)
200m: 2:12.48
(34.61)
2 Gustav Dahlberg 2002 Saltsjöbadens Idrottsförening 2:33.18 +20.70
50m: 34.67
100m: 1:12.77
(38.10)
150m: 1:51.93
(39.16)
200m: 2:33.18
(41.25)
Grenen officiell:  2019-05-26 09:41:15
Gren 3, 50m Fjärilsim Damer 10 och yngre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Lovisa Silverbratt 2009 Danderyds Simförening 45.58
2 Linnea Ekstrand 2009 Saltsjöbadens Idrottsförening 46.66 +1.08
3 Ellen Rosander 2009 Danderyds Simförening 47.99 +2.41
Grenen officiell:  2019-05-26 09:50:45
Gren 3, 50m Fjärilsim Damer 11-12 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Rebecka Barkvall 2007 Danderyds Simförening 36.45
2 Isabelle Sandström 2007 Gustavsbergs Simsällskap 37.16 +0.71
3 Viktoria Milic 2008 Skuru Idrottsklubb 37.27 +0.82
4 Iris Flykt-Rosén 2007 Skuru Idrottsklubb 39.47 +3.02
5 Julia Rodriguez Räms 2007 Skuru Idrottsklubb 40.36 +3.91
6 Sofia Glifberg 2008 Lidingö Simklubb 40.43 +3.98
7 Tilde Furingsten 2008 Skuru Idrottsklubb 44.56 +8.11
8 Elvira Hilbers Larsen 2007 Saltsjöbadens Idrottsförening 45.48 +9.03
9 Denise Sörnäs 2007 Skuru Idrottsklubb 47.59 +11.14
10 Linnea Björkholm 2008 Skuru Idrottsklubb 49.08 +12.63
11 Ellen Ekengren 2008 Skuru Idrottsklubb 49.65 +13.20
12 Dagmar Margareta Måwe 2007 Hellas Simklubb 54.90 +18.45
13 Selma Edwall 2007 Saltsjöbadens Idrottsförening 55.60 +19.15
Grenen officiell:  2019-05-26 09:50:45
Gren 3, 50m Fjärilsim Damer 13-14 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Bonnie Tham 2006 Gustavsbergs Simsällskap 34.62
2 Linnea Bäckström 2006 Skuru Idrottsklubb 34.75 +0.13
3 Isabella Viklund 2006 Lindesbergs Simsällskap 36.18 +1.56
4 Malva Eriksson 2006 Gustavsbergs Simsällskap 36.58 +1.96
5 Felicia Malkan-Juvelin 2005 Danderyds Simförening 36.80 +2.18
6 Säva Höglund Lundeberg 2005 Gustavsbergs Simsällskap 37.01 +2.39
7 Irma Ehrengren 2005 Danderyds Simförening 37.79 +3.17
8 Elsa Ekenbäck 2006 Danderyds Simförening 38.73 +4.11
9 Elvira Lannér 2005 Gustavsbergs Simsällskap 38.99 +4.37
10 Beata Naumburg 2006 Danderyds Simförening 40.49 +5.87
11 Moa Karlsson 2005 Hellas Simklubb 40.57 +5.95
12 Felicia Westerdahl 2006 Gustavsbergs Simsällskap 40.89 +6.27
13 Alice Belic 2005 Skuru Idrottsklubb 40.94 +6.32
14 Linnéa Ågren Lundman 2006 Danderyds Simförening 41.02 +6.40
15 vera willers 2006 Skuru Idrottsklubb 41.34 +6.72
16 Carolina Axelsson 2006 Danderyds Simförening 41.90 +7.28
17 Vilma Brobacke 2005 Lidingö Simklubb 42.06 +7.44
18 Mikaela Erneholm 2006 Danderyds Simförening 42.46 +7.84
19 Ida Herold 2005 Lidingö Simklubb 43.58 +8.96
20 Emma Olsson Sande 2005 Täby Sim 44.25 +9.63
21 Ellie Söderholm 2005 Täby Sim 46.47 +11.85
22 Tyra Skånsjö 2006 Gustavsbergs Simsällskap 49.40 +14.78
- Nicole Wahlström 2005 Skuru Idrottsklubb DSQ
- Tilda Stigson 2006 Skuru Idrottsklubb DNS
Grenen officiell:  2019-05-26 09:50:45
Gren 3, 50m Fjärilsim Damer 15-16 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Elise Tegin 2004 Lindesbergs Simsällskap 31.58
2 Hanna Carlberg 2003 Lidingö Simklubb 33.52 +1.94
3 Sofia Montan 2004 Danderyds Simförening 34.42 +2.84
4 Elin Eriksson 2004 Lindesbergs Simsällskap 35.00 +3.42
5 Alice Nordén 2003 Lindesbergs Simsällskap 35.76 +4.18
6 Eleonora Engström 2004 Lidingö Simklubb 37.71 +6.13
7 Elin Glifberg 2004 Lidingö Simklubb 37.85 +6.27
- Ethel Nordman 2004 Gustavsbergs Simsällskap DSQ
Grenen officiell:  2019-05-26 09:50:45
Gren 4, 50m Fjärilsim Herrar 10 och yngre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Eric Björkholm 2009 Skuru Idrottsklubb 51.81
Grenen officiell:  2019-05-26 09:54:54
Gren 4, 50m Fjärilsim Herrar 11-12 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 William Lagerlöf 2007 Danderyds Simförening 35.14
2 Oscar Andersson 2007 Lidingö Simklubb 37.99 +2.85
3 Albert Sharpe 2008 Skuru Idrottsklubb 42.81 +7.67
- Casper Klinge 2008 Skuru Idrottsklubb DSQ
Grenen officiell:  2019-05-26 09:54:54
Gren 4, 50m Fjärilsim Herrar 13-14 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Melvin Rinaldo 2005 Gustavsbergs Simsällskap 32.84
2 Benjamin Poehler 2005 Danderyds Simförening 33.03 +0.19
3 Axel Gustavsson 2005 Lidingö Simklubb 33.53 +0.69
4 Manfred Bränström 2005 Skuru Idrottsklubb 34.72 +1.88
5 Maxim Jelagin 2005 Lidingö Simklubb 34.98 +2.14
6 Adam Joseph Michel 2006 Lidingö Simklubb 35.33 +2.49
7 Gabriel Klinge 2006 Skuru Idrottsklubb 35.51 +2.67
8 Frans Willquist 2005 Saltsjöbadens Idrottsförening 36.89 +4.05
9 Ludvig Aronsson 2005 Lidingö Simklubb 38.21 +5.37
10 Mathias Steffansson 2005 Gustavsbergs Simsällskap 39.87 +7.03
11 Leo Brehmer 2005 Skuru Idrottsklubb 39.97 +7.13
12 Arvid Thoresson 2005 Täby Sim 40.43 +7.59
13 Erik Dahle 2005 Lidingö Simklubb 40.47 +7.63
14 Ivan Hvenmark 2006 Saltsjöbadens Idrottsförening 40.86 +8.02
15 Kevin Lenstad 2005 Täby Sim 49.05 +16.21
- Xander Nolte 2006 Skuru Idrottsklubb DSQ
Grenen officiell:  2019-05-26 09:54:54
Gren 4, 50m Fjärilsim Herrar 15-16 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Arvid Nilsson 2003 Gustavsbergs Simsällskap 28.60
2 Adrian Ekström 2004 Gustavsbergs Simsällskap 31.39 +2.79
3 Max Eriksson 2003 Gustavsbergs Simsällskap 33.08 +4.48
4 Joel Aggefors 2003 Gustavsbergs Simsällskap 34.09 +5.49
5 Oskar Sundqvist 2003 Gustavsbergs Simsällskap 35.32 +6.72
6 Calle Samuelsson 2003 Gustavsbergs Simsällskap 35.37 +6.77
7 Anton Sjödin 2004 Gustavsbergs Simsällskap 41.00 +12.40
Grenen officiell:  2019-05-26 09:54:54
Gren 4, 50m Fjärilsim Herrar 17 och äldre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Gustav Dahlberg 2002 Saltsjöbadens Idrottsförening 39.46
Grenen officiell:  2019-05-26 09:54:54
Gren 5, 100m Ryggsim Damer 10 och yngre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Linnea Ekstrand 2009 Saltsjöbadens Idrottsförening +0.70 1:35.94
50m: 47.90
100m: 1:35.94
(48.04)
- Liv Hilbers Larsen 2009 Saltsjöbadens Idrottsförening +0.91 DSQ
Grenen officiell:  2019-05-26 10:21:03
Gren 5, 100m Ryggsim Damer 11-12 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Rebecka Barkvall 2007 Danderyds Simförening +0.61 1:18.81
50m: 38.39
100m: 1:18.81
(40.42)
2 Julia Rodriguez Räms 2007 Skuru Idrottsklubb +0.46 1:23.96 +5.15
50m: 41.40
100m: 1:23.96
(42.56)
3 Viktoria Milic 2008 Skuru Idrottsklubb +0.67 1:24.15 +5.34
50m: 40.65
100m: 1:24.15
(43.50)
4 Sofia Sundström Curstedt 2008 Danderyds Simförening +0.72 1:30.55 +11.74
50m: 44.37
100m: 1:30.55
(46.18)
5 Natalie Donoso Hammar 2008 Danderyds Simförening +0.83 1:33.28 +14.47
50m: 44.02
100m: 1:33.28
(49.26)
6 Isabelle Nilsson 2008 Danderyds Simförening +0.86 1:34.51 +15.70
50m: 47.68
100m: 1:34.51
(46.83)
7 Elvira Hilbers Larsen 2007 Saltsjöbadens Idrottsförening +0.84 1:37.15 +18.34
50m: 49.11
100m: 1:37.15
(48.04)
8 Elvira Isakson 2008 Skuru Idrottsklubb +0.39 1:41.14 +22.33
50m: 47.94
100m: 1:41.14
(53.20)
9 Sofia Hardy 2007 Lidingö Simklubb +0.88 1:42.25 +23.44
50m: 46.99
100m: 1:42.25
(55.26)
10 Denise Sörnäs 2007 Skuru Idrottsklubb +0.71 1:42.29 +23.48
50m: 49.75
100m: 1:42.29
(52.54)
11 Sabina Mihalache 2007 Skuru Idrottsklubb +0.81 1:42.40 +23.59
50m: 49.48
100m: 1:42.40
(52.92)
12 Selma Edwall 2007 Saltsjöbadens Idrottsförening +0.87 1:51.92 +33.11
50m: 57.14
100m: 1:51.92
(54.78)
Grenen officiell:  2019-05-26 10:21:03
Gren 5, 100m Ryggsim Damer 13-14 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Linnea Sjöström 2005 Norrtälje Simklubb +0.71 1:12.24
50m: 35.42
100m: 1:12.24
(36.82)
2 Klara Klingberg 2006 Lidingö Simklubb +0.75 1:12.91 +0.67
50m: 35.65
100m: 1:12.91
(37.26)
3 Filippa Bonorden 2005 Danderyds Simförening +0.65 1:15.56 +3.32
50m: 37.20
100m: 1:15.56
(38.36)
4 Elsa Ekenbäck 2006 Danderyds Simförening +0.62 1:20.42 +8.18
50m: 40.15
100m: 1:20.42
(40.27)
5 Ebba Rosander 2005 Danderyds Simförening +0.67 1:21.05 +8.81
50m: 39.45
100m: 1:21.05
(41.60)
6 Alva Karén 2005 Saltsjöbadens Idrottsförening +0.62 1:21.95 +9.71
50m: 39.60
100m: 1:21.95
(42.35)
7 Emma Olsson Sande 2005 Täby Sim +0.77 1:29.52 +17.28
50m: 43.41
100m: 1:29.52
(46.11)
8 My Wiker 2006 Gustavsbergs Simsällskap +0.70 1:31.25 +19.01
50m: 44.02
100m: 1:31.25
(47.23)
9 Agnes Arver 2006 Danderyds Simförening +0.57 1:32.56 +20.32
50m: 44.46
100m: 1:32.56
(48.10)
10 Clara Liljeberg 2005 Lidingö Simklubb +0.98 1:32.65 +20.41
50m: 44.78
100m: 1:32.65
(47.87)
11 Johanna Espeland 2005 Gustavsbergs Simsällskap +0.86 1:34.00 +21.76
50m: 45.23
100m: 1:34.00
(48.77)
12 Alice Belic 2005 Skuru Idrottsklubb 1:35.97 +23.73
50m: 46.29
100m: 1:35.97
(49.68)
13 Säva Höglund Lundeberg 2005 Gustavsbergs Simsällskap +0.73 1:36.16 +23.92
50m: 46.44
100m: 1:36.16
(49.72)
14 Ida Herold 2005 Lidingö Simklubb +0.81 1:37.88 +25.64
50m: 47.95
100m: 1:37.88
(49.93)
15 Ebba Gradevik-Laurell 2006 Saltsjöbadens Idrottsförening +0.68 1:42.52 +30.28
50m: 49.88
100m: 1:42.52
(52.64)
Grenen officiell:  2019-05-26 10:21:03
Gren 5, 100m Ryggsim Damer 15-16 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Eleonora Engström 2004 Lidingö Simklubb +0.67 1:13.67
50m: 35.31
100m: 1:13.67
(38.36)
2 Alice Nordén 2003 Lindesbergs Simsällskap +0.70 1:15.53 +1.86
50m: 35.65
100m: 1:15.53
(39.88)
3 Cornelia Dahlén 2004 Saltsjöbadens Idrottsförening +0.81 1:16.86 +3.19
50m: 37.11
100m: 1:16.86
(39.75)
4 Lovisa Klingberg 2004 Lidingö Simklubb +0.85 1:18.80 +5.13
50m: 37.40
100m: 1:18.80
(41.40)
5 Ella Wahlman 2003 Lidingö Simklubb +0.98 1:18.93 +5.26
50m: 38.03
100m: 1:18.93
(40.90)
6 Beata Liljeberg 2003 Lidingö Simklubb +0.76 1:21.42 +7.75
50m: 39.55
100m: 1:21.42
(41.87)
Grenen officiell:  2019-05-26 10:21:03
Gren 6, 100m Ryggsim Herrar 11-12 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Erik Rosander 2007 Danderyds Simförening +0.70 1:30.05
50m: 43.81
100m: 1:30.05
(46.24)
2 Raoul Eneskjöld 2007 Saltsjöbadens Idrottsförening +0.80 1:45.06 +15.01
50m: 1:45.06
Grenen officiell:  2019-05-26 10:34:31
Gren 6, 100m Ryggsim Herrar 13-14 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Melvin Rinaldo 2005 Gustavsbergs Simsällskap +0.76 1:21.90
50m: 40.49
100m: 1:21.90
(41.41)
2 Mikael Lanestrand 2005 Skuru Idrottsklubb +0.67 1:25.35 +3.45
50m: 41.98
100m: 1:25.35
(43.37)
3 Filip Norlin 2005 Täby Sim +0.80 1:26.57 +4.67
50m: 42.59
100m: 1:26.57
(43.98)
4 Ludvig Aronsson 2005 Lidingö Simklubb +0.72 1:27.04 +5.14
50m: 43.18
100m: 1:27.04
(43.86)
5 Arvid Thoresson 2005 Täby Sim +0.80 1:30.43 +8.53
50m: 43.95
100m: 1:30.43
(46.48)
6 Erik Dahle 2005 Lidingö Simklubb +0.81 1:31.69 +9.79
50m: 44.85
100m: 1:31.69
(46.84)
7 Oliver Timm 2006 Saltsjöbadens Idrottsförening +0.67 1:45.94 +24.04
50m: 51.05
100m: 1:45.94
(54.89)
- Adam Joseph Michel 2006 Lidingö Simklubb +0.69 DSQ
- Stanislav Shabaltas 2005 Täby Sim +0.43 DSQ
- Xander Nolte 2006 Skuru Idrottsklubb +0.67 DSQ
- Axel Johansson 2005 Lidingö Simklubb +0.78 DSQ
- Vilmer Sundman 2006 Danderyds Simförening DNS
Grenen officiell:  2019-05-26 10:34:31
Gren 6, 100m Ryggsim Herrar 15-16 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Ted Wiker 2004 Gustavsbergs Simsällskap +0.61 1:07.09
50m: 32.68
100m: 1:07.09
(34.41)
2 Adrian Ekström 2004 Gustavsbergs Simsällskap +0.69 1:09.47 +2.38
50m: 33.31
100m: 1:09.47
(36.16)
3 Joel Aggefors 2003 Gustavsbergs Simsällskap +0.72 1:22.30 +15.21
50m: 39.60
100m: 1:22.30
(42.70)
4 Leo Trolin 2003 Hellas Simklubb +0.70 1:34.47 +27.38
50m: 45.81
100m: 1:34.47
(48.66)
Grenen officiell:  2019-05-26 10:34:31
Gren 6, 100m Ryggsim Herrar 17 och äldre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Gustav Dahlberg 2002 Saltsjöbadens Idrottsförening +0.90 1:20.51
50m: 39.83
100m: 1:20.51
(40.68)
Grenen officiell:  2019-05-26 10:34:31
Gren 7, 50m Frisim Damer 10 och yngre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Hedvig Kinnunen 2009 Saltsjöbadens Idrottsförening 37.12
2 Lovisa Silverbratt 2009 Danderyds Simförening 37.59 +0.47
3 Leia Alvén 2009 Gustavsbergs Simsällskap 42.19 +5.07
4 Ellen Rosander 2009 Danderyds Simförening 42.22 +5.10
5 Stella Rahm 2009 Skuru Idrottsklubb 42.91 +5.79
6 Liv Hilbers Larsen 2009 Saltsjöbadens Idrottsförening 45.63 +8.51
7 Lydia Hilbers Larsen 2009 Saltsjöbadens Idrottsförening 49.53 +12.41
8 Vilma Karlsson 2009 Hellas Simklubb 1:00.20 +23.08
9 Lilly Hilbers Larsen 2009 Saltsjöbadens Idrottsförening 1:03.20 +26.08
Grenen officiell:  2019-05-26 10:45:57
Gren 7, 50m Frisim Damer 11-12 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Isabelle Sandström 2007 Gustavsbergs Simsällskap 33.16
2 Julia Rodriguez Räms 2007 Skuru Idrottsklubb 34.07 +0.91
3 Viktoria Milic 2008 Skuru Idrottsklubb 34.71 +1.55
4 Isabelle Nilsson 2008 Danderyds Simförening 35.24 +2.08
5 Tyra Hållinder 2007 Norrtälje Simklubb 36.38 +3.22
6 Sofia Glifberg 2008 Lidingö Simklubb 36.95 +3.79
7 Micaela Donoso Hammar 2008 Danderyds Simförening 37.52 +4.36
8 Natalie Donoso Hammar 2008 Danderyds Simförening 37.66 +4.50
9 Tilde Furingsten 2008 Skuru Idrottsklubb 38.80 +5.64
10 Annie Harjamäki 2007 Lindesbergs Simsällskap 39.45 +6.29
11 Sofia Hardy 2007 Lidingö Simklubb 39.46 +6.30
12 Rut Gustafsson 2008 Skuru Idrottsklubb 40.49 +7.33
13 Linnea Björkholm 2008 Skuru Idrottsklubb 40.61 +7.45
14 Elvira Hilbers Larsen 2007 Saltsjöbadens Idrottsförening 40.89 +7.73
15 Sofia Belic 2008 Skuru Idrottsklubb 41.18 +8.02
16 Tiril Varpe 2007 Lidingö Simklubb 42.82 +9.66
17 Majken Olsson 2008 Hellas Simklubb 43.56 +10.40
18 Emelie Hedqvist 2008 Saltsjöbadens Idrottsförening 45.15 +11.99
19 Alma Sandström 2007 Lidingö Simklubb 45.35 +12.19
20 Selma Edwall 2007 Saltsjöbadens Idrottsförening 47.03 +13.87
21 Natalie Wahlström 2008 Gustavsbergs Simsällskap 48.11 +14.95
22 Isabelle Moshref 2008 Saltsjöbadens Idrottsförening 50.39 +17.23
- Cornelia Svenarud 2008 Saltsjöbadens Idrottsförening DSQ
- Emilia Grosskopf 2008 Gustavsbergs Simsällskap DNF
Grenen officiell:  2019-05-26 10:45:57
Gren 7, 50m Frisim Damer 13-14 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Isabella Viklund 2006 Lindesbergs Simsällskap 30.92
2 Bonnie Tham 2006 Gustavsbergs Simsällskap 30.94 +0.02
3 Klara Klingberg 2006 Lidingö Simklubb 31.02 +0.10
4 Felicia Malkan-Juvelin 2005 Danderyds Simförening 31.39 +0.47
5 Linnea Bäckström 2006 Skuru Idrottsklubb 31.76 +0.84
6 Irma Ehrengren 2005 Danderyds Simförening 31.99 +1.07
7 Filippa Bonorden 2005 Danderyds Simförening 32.17 +1.25
8 Elsa Ekenbäck 2006 Danderyds Simförening 32.34 +1.42
9 Nicole Wahlström 2005 Skuru Idrottsklubb 32.66 +1.74
10 Alva Karén 2005 Saltsjöbadens Idrottsförening 33.39 +2.47
11 Carolina Axelsson 2006 Danderyds Simförening 33.57 +2.65
12 Mikaela Erneholm 2006 Danderyds Simförening 34.03 +3.11
13 Elvira Lannér 2005 Gustavsbergs Simsällskap 34.07 +3.15
14 Moa Karlsson 2005 Hellas Simklubb 34.18 +3.26
15 Ellie Söderholm 2005 Täby Sim 34.34 +3.42
16 Linnéa Ågren Lundman 2006 Danderyds Simförening 35.06 +4.14
17 Clara Liljeberg 2005 Lidingö Simklubb 35.86 +4.94
18 Alice Belic 2005 Skuru Idrottsklubb 36.00 +5.08
19 vera willers 2006 Skuru Idrottsklubb 36.16 +5.24
20 Beata Naumburg 2006 Danderyds Simförening 36.18 +5.26
21 Ebba Gradevik-Laurell 2006 Saltsjöbadens Idrottsförening 36.70 +5.78
22 My Wiker 2006 Gustavsbergs Simsällskap 37.29 +6.37
23 Vilma Brobacke 2005 Lidingö Simklubb 37.35 +6.43
23 Emma Olsson Sande 2005 Täby Sim 37.35 +6.43
25 Agnes Vedugn 2006 Lidingö Simklubb 37.90 +6.98
26 Eleonora Gabrielsson 2006 Lidingö Simklubb 39.04 +8.12
27 Tilde Jonasson 2006 Hellas Simklubb 43.95 +13.03
28 Tyra Skånsjö 2006 Gustavsbergs Simsällskap 44.52 +13.60
Grenen officiell:  2019-05-26 10:45:57
Gren 7, 50m Frisim Damer 15-16 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Elise Tegin 2004 Lindesbergs Simsällskap 29.20
2 Elin Eriksson 2004 Lindesbergs Simsällskap 29.80 +0.60
3 Lovisa Hodell 2004 Lindesbergs Simsällskap 30.72 +1.52
4 Sofia Montan 2004 Danderyds Simförening 31.07 +1.87
5 Beata Liljeberg 2003 Lidingö Simklubb 31.23 +2.03
6 Alice Nordén 2003 Lindesbergs Simsällskap 31.30 +2.10
7 Eleonora Engström 2004 Lidingö Simklubb 31.67 +2.47
8 Lovisa Klingberg 2004 Lidingö Simklubb 31.68 +2.48
9 Willma Hållinder 2004 Norrtälje Simklubb 31.78 +2.58
10 Hanna Carlberg 2003 Lidingö Simklubb 32.07 +2.87
11 Elin Glifberg 2004 Lidingö Simklubb 32.56 +3.36
12 Ethel Nordman 2004 Gustavsbergs Simsällskap 56.95 +27.75
Grenen officiell:  2019-05-26 10:45:57
Gren 7, 50m Frisim Damer 17 och äldre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Tova Lindbom 2002 Danderyds Simförening 31.36
Grenen officiell:  2019-05-26 10:45:57
Gren 8, 50m Frisim Herrar 10 och yngre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Eric Björkholm 2009 Skuru Idrottsklubb 39.42
2 Henry Arvered 2010 Skuru Idrottsklubb 49.12 +9.70
3 Nils Ekengren 2010 Skuru Idrottsklubb 51.21 +11.79
Grenen officiell:  2019-05-26 10:55:22
Gren 8, 50m Frisim Herrar 11-12 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 William Lagerlöf 2007 Danderyds Simförening 31.33
2 Oscar Andersson 2007 Lidingö Simklubb 33.67 +2.34
3 Philip Hedqvist Göthberg 2007 Skuru Idrottsklubb 35.03 +3.70
4 Erik Rosander 2007 Danderyds Simförening 35.09 +3.76
5 Albert Sharpe 2008 Skuru Idrottsklubb 35.45 +4.12
6 Raoul Eneskjöld 2007 Saltsjöbadens Idrottsförening 36.71 +5.38
7 Lukas Alvén 2007 Gustavsbergs Simsällskap 36.96 +5.63
8 philip norling 2008 Saltsjöbadens Idrottsförening 39.62 +8.29
9 Wilhelm Dahlen 2008 Saltsjöbadens Idrottsförening 44.27 +12.94
10 Hugo Leiderman 2008 Gustavsbergs Simsällskap 44.46 +13.13
- Edvin Croner 2007 Gustavsbergs Simsällskap DSQ
Grenen officiell:  2019-05-26 10:55:22
Gren 8, 50m Frisim Herrar 13-14 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Erik Sundström Curstedt 2005 Danderyds Simförening 28.97
1 Axel Gustavsson 2005 Lidingö Simklubb 28.97 =
3 Melvin Rinaldo 2005 Gustavsbergs Simsällskap 29.65 +0.68
4 Martin Gertz 2005 Lidingö Simklubb 29.83 +0.86
5 Manfred Bränström 2005 Skuru Idrottsklubb 29.97 +1.00
6 Gabriel Klinge 2006 Skuru Idrottsklubb 30.48 +1.51
7 Maxim Jelagin 2005 Lidingö Simklubb 31.70 +2.73
8 Mathias Steffansson 2005 Gustavsbergs Simsällskap 32.34 +3.37
9 Ricardo Daniel Kosiec-Gomez 2005 Saltsjöbadens Idrottsförening 32.35 +3.38
10 Eskil Bränström 2006 Skuru Idrottsklubb 32.91 +3.94
11 Filip Norlin 2005 Täby Sim 33.38 +4.41
12 Arvid Thoresson 2005 Täby Sim 33.52 +4.55
13 Erik Dahle 2005 Lidingö Simklubb 33.95 +4.98
14 Axel Nyman 2006 Lidingö Simklubb 35.00 +6.03
15 Melker Gustafsson 2005 Gustavsbergs Simsällskap 35.62 +6.65
16 Kevin Lenstad 2005 Täby Sim 35.81 +6.84
17 Stanislav Shabaltas 2005 Täby Sim 35.82 +6.85
18 Leo Brehmer 2005 Skuru Idrottsklubb 35.84 +6.87
19 Mikael Lanestrand 2005 Skuru Idrottsklubb 36.23 +7.26
20 Ivan Hvenmark 2006 Saltsjöbadens Idrottsförening 37.59 +8.62
21 Xander Nolte 2006 Skuru Idrottsklubb 38.55 +9.58
22 Oliver Timm 2006 Saltsjöbadens Idrottsförening 42.97 +14.00
23 Ture Nordman 2006 Gustavsbergs Simsällskap 1:01.22 +32.25
- Frans Willquist 2005 Saltsjöbadens Idrottsförening DSQ
Grenen officiell:  2019-05-26 10:55:22
Gren 8, 50m Frisim Herrar 15-16 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Ted Wiker 2004 Gustavsbergs Simsällskap 27.14
2 Morten Brattgård 2004 Gustavsbergs Simsällskap 28.46 +1.32
3 Adrian Ekström 2004 Gustavsbergs Simsällskap 28.89 +1.75
4 Max Eriksson 2003 Gustavsbergs Simsällskap 29.57 +2.43
5 Marcus  Hultman 2003 Skuru Idrottsklubb 30.31 +3.17
6 Calle Samuelsson 2003 Gustavsbergs Simsällskap 30.84 +3.70
7 Joel Aggefors 2003 Gustavsbergs Simsällskap 30.92 +3.78
8 Oskar Sundqvist 2003 Gustavsbergs Simsällskap 31.39 +4.25
9 Leo Trolin 2003 Hellas Simklubb 33.90 +6.76
10 Anton Sjödin 2004 Gustavsbergs Simsällskap 34.03 +6.89
Grenen officiell:  2019-05-26 10:55:22
Gren 8, 50m Frisim Herrar 17 och äldre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Johan Sundström Curstedt 2002 Danderyds Simförening 27.27
2 Gustav Dahlberg 2002 Saltsjöbadens Idrottsförening 33.73 +6.46
Grenen officiell:  2019-05-26 10:55:22
Gren 9, 100m Bröstsim Damer 10 och yngre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Stella Rahm 2009 Skuru Idrottsklubb 1:48.09
50m: 50.21
100m: 1:48.09
(57.88)
2 Hedvig Kinnunen 2009 Saltsjöbadens Idrottsförening 1:51.30 +3.21
50m: 53.49
100m: 1:51.30
(57.81)
- Lydia Hilbers Larsen 2009 Saltsjöbadens Idrottsförening DSQ
Grenen officiell:  2019-05-26 11:28:38
Gren 9, 100m Bröstsim Damer 11-12 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Rebecka Barkvall 2007 Danderyds Simförening 1:32.36
50m: 43.79
100m: 1:32.36
(48.57)
2 Isabelle Sandström 2007 Gustavsbergs Simsällskap 1:37.20 +4.84
50m: 45.91
100m: 1:37.20
(51.29)
3 Iris Flykt-Rosén 2007 Skuru Idrottsklubb 1:38.46 +6.10
50m: 45.92
100m: 1:38.46
(52.54)
4 Liv Öhrman 2007 Skuru Idrottsklubb 1:40.95 +8.59
50m: 47.70
100m: 1:40.95
(53.25)
5 Tyra Hållinder 2007 Norrtälje Simklubb 1:43.91 +11.55
50m: 50.91
100m: 1:43.91
(53.00)
6 Sofia Glifberg 2008 Lidingö Simklubb 1:44.69 +12.33
50m: 49.77
100m: 1:44.69
(54.92)
7 Sofia Sundström Curstedt 2008 Danderyds Simförening 1:45.15 +12.79
50m: 49.14
100m: 1:45.15
(56.01)
8 Rut Gustafsson 2008 Skuru Idrottsklubb 1:46.82 +14.46
50m: 50.30
100m: 1:46.82
(56.52)
9 Elvira Isakson 2008 Skuru Idrottsklubb 1:49.56 +17.20
50m: 51.59
100m: 1:49.56
(57.97)
10 Ellen Ekengren 2008 Skuru Idrottsklubb 1:52.47 +20.11
50m: 53.04
100m: 1:52.47
(59.43)
11 Tilde Furingsten 2008 Skuru Idrottsklubb 1:52.97 +20.61
50m: 54.06
100m: 1:52.97
(58.91)
12